Categories
Uncategorized

Aparat CPAP skutecznie leczy bezdech senny

>

Aparat CPAP skutecznie leczy bezdech senny

W ciągu ostatnich kilku dekad terapia ciągłym dodatnim ciśnieniem w drogach oddechowych (CPAP) w obturacyjnym bezdechu sennym ewoluowała w kierunku coraz bardziej zaawansowanych metod leczenia różnych form zaburzeń oddychania w czasie snu. Chociaż u podstaw tej terapii leżą zasady udrażniania dróg oddechowych i prowadzenia wentylacji wspomaganej, wprowadzenie nowszych technologii i miniaturyzacja rewolucjonizują dotychczasowe konwencje w tej dziedzinie. Celem tego przeglądu jest poprawa zrozumienia różnych form terapii PAP poprzez przedstawienie uzasadnienia dla tych metod, zdobycie podstawowej wiedzy na temat technologii urządzeń oraz krytyczną ocenę dowodów z badań klinicznych przy jednoczesnym wskazaniu barier w ich stosowaniu.

Zabierz swój aparat CPAP do domu: Znajdź idealne miejsce i popraw komfort życia

Przeszedłeś badania snu i spotkałeś się ze specjalistą w celu dopasowania maski CPAP. Teraz nadszedł czas, aby zabrać swój nowy sprzęt do domu. Ale jakie jest najlepsze miejsce w Twojej sypialni na Twój aparat CPAP? I o jakich kwestiach należy pamiętać, jeśli aparat CPAP jest wyposażony w nawilżacz?

Poświęć kilka minut na zastanowienie się nad tymi czynnikami, aby znaleźć właściwe miejsce dla swojego aparatu CPAP. Jest to ważne dla samej żywotności i niezawodności urządzenia.

Oceń przepływ powietrza w drogach oddechowych

Twoje urządzenie CPAP pobiera powietrze, aby utrzymać dodatnie ciśnienie powietrza potrzebne do zapobiegania bezdechowi sennemu. Z tego powodu powinien być umieszczony w miejscu o dobrym przepływie powietrza.

Urządzenie powinno znajdować się w odległości co najmniej 6 cali od ściany i innych przedmiotów, takich jak zdjęcia i dekoracje, aby zapewnić dobry przepływ powietrza wokół urządzenia.

Kuszące jest umieszczenie CPAP przed otwartym oknem, aby wciągał świeże powietrze. Ale jeśli masz sezonowe alergie, powietrze z zewnątrz może zwiększyć objawy.

Wypoziomuj urządzenie do leczenia bezdechu sennego

Trzymaj aparat CPAP na tej samej wysokości co łóżko, aby zapewnić swobodny ruch przewodów i zwiększyć swój poziom komfortu. A jeśli twoje urządzenie ma nawilżacz, Griffin powiedział, że ważne jest, aby CPAP był wypoziomowany. Jeśli urządzenie CPAP jest przechylone na bok, woda może nie być w stanie przepłynąć przez urządzenie lub może wyciec z otworu wlewowego.

Aparaty CPAP: Wskazówki dotyczące unikania typowych problemów

Aparat CPAP jest ważnym sposobem leczenia obturacyjnego bezdechu sennego, ale na początku może być frustrujący. Dowiedz się, jak uniknąć niewygodnych masek i innych typowych problemów związanych z aparatem CPAP.

Terapia ciągłym dodatnim ciśnieniem w drogach oddechowych (CPAP) jest powszechnie stosowaną metodą leczenia obturacyjnego bezdechu sennego. Aparat CPAP wykorzystuje wąż połączony z maską lub wkładką do nosa do dostarczania stałego i stabilnego ciśnienia powietrza, aby pomóc Ci oddychać podczas snu.

Do najczęstszych problemów związanych z aparatem CPAP należą: przeciekająca maska, problemy z zasypianiem, zatkany nos i suchość w ustach.

Ale jeśli maska lub aparat CPAP nie działa dla Ciebie, masz inne opcje. A większość masek CPAP może być dostosowana tak, aby były bardziej komfortowe.

Niewłaściwy rozmiar lub styl maski CPAP a obturacyjny bezdech senny

Ściśle współpracuj z lekarzem i dostawcą aparatu CPAP, aby upewnić się, że masz maskę CPAP, która jest prawidłowo dopasowana. Ludzie mają różne kształty twarzy, więc odpowiedni styl i rozmiar maski dla kogoś innego może nie działać dla Ciebie.

Wypróbuj inną maskę. Dostępna jest szeroka gama masek CPAP. Na przykład, niektóre są pełne maski twarzy, które obejmują usta i nos, z paskami, które rozciągają się na czole i policzkach. Niektóre osoby mogą czuć się klaustrofobicznie, ale sprawdzają się one dobrze, jeśli wolisz oddychać przez usta podczas snu. Zapewniają one również stabilne dopasowanie, jeśli często poruszasz się podczas snu.

Inne maski posiadają poduszki nosowe, które mieszczą się pod nosem i paski, które zakrywają mniejszą część twarzy. Te mogą być mniej kłopotliwe.

Poduszki nosowe mogą działać dobrze, jeśli nosisz okulary lub czytasz z maską, ponieważ niektóre nie blokują oczu tak bardzo, jak maski pełnotwarzowe. Jednak ten styl maski może nie być rozwiązaniem, jeśli dużo się poruszasz podczas snu lub śpisz na boku by obniżyć poziom napięcia psychicznego.

Zwróć uwagę na rozmiar. Większość masek jest dostępna w różnych rozmiarach. To, że masz określony rozmiar w jednej masce, nie oznacza, że będziesz miał taki sam rozmiar w innej. Maski CPAP są zazwyczaj regulowane.

Poproś lekarza lub dostawcę aparatu CPAP, aby pokazał Ci, jak wyregulować maskę, aby uzyskać najlepsze dopasowanie. Instrukcje producenta produktu również mogą pomóc w pokazaniu, jak to zrobić. Prawidłowo dopasowana maska nie powinna być niewygodna ani powodować bólu.

Kłopoty z przyzwyczajeniem się do noszenia maski CPAP

Najpierw spróbuj nosić samą maskę CPAP przez krótkie okresy czasu, kiedy nie śpisz – na przykład podczas oglądania telewizji. Następnie spróbuj nosić maskę i wąż z włączonym aparatem w ciągu dnia, kiedy nie śpisz.

Gdy już przyzwyczaisz się do tego uczucia, zacznij używać aparatu CPAP podczas każdego snu – również podczas drzemki. Używanie aparatu CPAP tylko od czasu do czasu może opóźnić przyzwyczajenie się do niego. Trzymaj się go przez kilka tygodni lub dłużej, aby sprawdzić, czy maska i ciśnienie są dla Ciebie odpowiednie.

Trudności z tolerowaniem wymuszonego powietrza

Można sobie z tym poradzić, używając maszyny z funkcją “rampy”. Takie ustawienie pozwala na rozpoczęcie od niskiego ciśnienia powietrza. Następnie, w miarę zasypiania, urządzenie automatycznie i powoli zwiększa ciśnienie powietrza do zalecanego przez Ciebie ustawienia. Lekarz może dostosować szybkość tego procesu.

Jeśli ta funkcja nie pomaga, porozmawiaj z lekarzem o zmianie urządzenia na takie, które automatycznie i stale reguluje ciśnienie podczas snu. Przykładem może być aparat dwupoziomowego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych (BPAP), który wytwarza większe ciśnienie podczas wdechu (wdech) i mniejsze podczas wydechu (wydech).

Suchy, zapchany nos

Sprawdź, czy maska jest dobrze dopasowana. Nieszczelna maska może powodować wysuszenie nosa. Jeśli musisz często zaciskać paski, aby zapobiec przeciekaniu powietrza, oznacza to, że maska nie jest prawidłowo dopasowana.

Pomocne może być urządzenie CPAP z https://sklepvitalaire.pl/53-aparaty-cpap wyposażone w podgrzewany nawilżacz, który podłącza się do urządzenia wytwarzającego ciśnienie powietrza. Poziom nawilżania można regulować zgodnie do potrzeb pacjenta. Stosowanie soli fizjologicznej w aerozolu do nosa na noc również może pomóc w złagodzeniu suchości i duszności nosa, nie ma wpływu na rozrzedzenie krwi.

Uczucie klaustrofobii

Poćwicz używanie maski, gdy nie śpisz, radzi https://sklepvitalaire.pl/. Najpierw przyłóż ją do twarzy bez żadnych innych części. Gdy poczujesz się z tym komfortowo, spróbuj założyć maskę za pomocą pasków.

Następnie spróbuj przytrzymać maskę z dołączonym wężem na twarzy, bez użycia pasków. Włącz aparat CPAP, być może z włączoną funkcją rampy. Następnie wykonaj tę czynność również przy użyciu pasków. Na koniec spróbuj zasnąć z założoną maską i aparatem.

Ćwiczenia relaksacyjne, takie jak stopniowe rozluźnianie mięśni, mogą pomóc w zmniejszeniu niepokoju związanego ze stosowaniem aparatu CPAP.

Jeśli nadal odczuwasz klaustrofobię, porozmawiaj z lekarzem lub dostawcą aparatu CPAP. Pomocne może być nabycie maski o innym rozmiarze lub wypróbowanie innego stylu, np. takiego, który wykorzystuje poduszki nosowe.

Czy mogę kupić aparat CPAP bez badania snu?

Nie możesz kupić aparatu CPAP na własną rękę bez badania snu i recepty na aparat CPAP… a oto dlaczego. Urządzenia CPAP są urządzeniami medycznymi klasy II zgodnie z przepisami FDA, co oznacza, że do ich uzyskania wymagana jest recepta. Aby uzyskać receptę na PAP, musisz wykonać badanie snu i uzyskać interpretację wyników od lekarza specjalisty ds. leczenia zaburzeń snu z certyfikatem, zanim będziesz mógł rozpocząć terapię CPAP.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *