Medycyna estetyczna – czym jest?

>

Medycyna estetyczna – czym jest?

Medycyna estetyczna zyskała w ostatnich latach popularność ze względu na małą inwazyjność zabiegów oraz szeroki zakres działań – od korekcji zmarszczek, przez powiększanie ust, po konturowanie policzków. Medycyna kosmetyczna w Polsce nie jest odrębną specjalizacją medyczną, dlatego wszystkie te zabiegi może wykonywać każdy lekarz posiadający uprawnienia do wykonywania zawodu.

Medycyna estetyczna – bezpieczne i mało inwazyjne zabiegi

Medycyna Estetyczna to bezpieczne i mało inwazyjne zabiegi, dzięki którym, nie wyłączając się w codziennych czynnościach, możesz skutecznie korygować wady urody. Medycyna estetyczna jest pomostem pomiędzy chirurgią plastyczną a chirurgią plastyczną. Ingerując w głębsze warstwy skóry przy stosunkowo niewielkim obciążeniu organizmu, pozwala uzyskać lepsze efekty wizualne niż zabiegi kosmetyczne. Więcej na ten temat można znaleźć na stronie internetowej https://thebeautydoctors.pl/.

Czym dokładnie zajmuje się medycyna estetyczna?

Medycyna estetyczna z definicji jest dziedziną medycyny, której celem jest zapewnienie wysokiej jakości życia osobom zdrowym poprzez podejmowanie działań profilaktycznych zapobiegających starzeniu się skóry oraz w kolejnych fazach starzenia się skóry. Zabiegi regeneracyjne mają na celu odtworzenie stanu sprzed proces. Medycyna kosmetyczna obejmuje leki na receptę, a także zabiegi o nieinwazyjnym lub minimalnie inwazyjnym poziomie. Podstawowym i jedynym celem medycyny estetycznej jest poprawa atrakcyjności fizycznej pacjenta.

Oczywiście sama medycyna estetyczna dzieli się na różne kategorie. To między innymi dermatologia estetyczna, stomatologia estetyczna, chirurgia estetyczna (znana również jako chirurgia plastyczna), ginekologia estetyczna oraz wiele, wiele innych. Celem zabiegów z zakresu medycyny estetycznej jest atrakcyjny wygląd, a raczej zapewnienie atrakcyjnego wyglądu pacjentowi – oczywiście zgodnie z jego gustem, wymaganiami oraz oczywiście możliwościami. Zabiegi medycyny estetycznej można określić mniej znanym mianem, jakim jest estetologia medyczna.

Co wchodzi w zakres medycyny estetycznej?

Chirurgia plastyczna, kosmetyczna i medycyna estetyczna to ten sam zakres działań, które zapewniają wysoką jakość życia zdrowym ludziom poprzez zapobieganie starzeniu się skóry i korygowanie wszelkiego rodzaju defektów, z których każda wykorzystuje zupełnie inne metody. Zabiegi medycyny kosmetycznej są mniej inwazyjne i bezpieczniejsze niż chirurgia plastyczna. Wykonywane są w trybie ambulatoryjnym, nie wymagają użycia skalpela i nie wymagają długich pobytów w szpitalu ani rekonwalescencji. Zabiegi kosmetyczne pozwalają jedynie na małe nacięcia i perforacje oraz znieczulenie miejscowe. Ponadto estetyka medyczna dba również o skórę, tkankę podskórną, protezy i równowagę hormonalną, najlepiej wykorzystując zdolność organizmu do samoregeneracji. Ofertę w tym zakresie można znaleźć na https://thebeautydoctors.pl/oferta/.

Z drugiej strony, w porównaniu do zabiegów kosmetycznych, które działają tylko powierzchownie, medycyna kosmetyczna jest bardziej inwazyjna, gdyż aktywuje odnowę skóry ingerując w jej głębsze warstwy, zapewnia większą skuteczność. Warto więc zwrócić uwagę, że medycyna estetyczna, choć podzielona, to wzajemne relacje poszczególnych dziedzin, które wspólnie dążą do osiągnięcia ideału. Medycyna estetyczna opiera się jednak na wizji ideału pacjenta, nic nie narzucając.

Kiedy możemy się zdecydować na zabiegi medycyny estetycznej?

Wskazania do wykonywania zabiegów medycyny kosmetycznej mogą być różnego rodzaju – wcześnie rozpoczęte mogą stymulować skórę, zapewniać zwiększoną zdolność regeneracyjną i zapobiegać pojawianiu się oznak. Kolejna grupa to zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej, wypełniaczy tkankowych na bazie kwasu hialuronowego oraz różnego rodzaju regulatorów wzrostu tkanek, a także przeszczepianie tkanki tłuszczowej czy płytek krwi. Medycyna estetyczna obejmuje szeroki wachlarz zabiegów na różne partie ciała. Np.: konturowanie ust, wypełnianie drobnych linii i zmarszczek, napinanie i odmładzanie skóry, redukcja przebarwień, usuwanie nadmiaru tkanki tłuszczowej, cellulitu i rozstępów, pooperacyjne usuwanie trądziku i blizn, korekta owalu twarzy, redukcja cieni pod oczami usuń pieprzyki i brodawki.

Zabiegi medycyny estetycznej przeprowadza tylko lekarz

Obecnie zabiegi z zakresu medycyny kosmetycznej, zgodnie z wymogami prawa, może wykonywać wyłącznie licencjonowany lekarz. W polskim systemie edukacyjnym nie ma specjalizacji z medycyny kosmetycznej. Dlatego, niezależnie od specjalizacji, każdy lekarz może wykonać te zabiegi, pod warunkiem, że jest samokształceniem w terenie. W odpowiedzi na potrzeby rozwojowe rodzącej się profesji medycznej w naszym kraju powstały studia podyplomowe dla lekarzy z zakresu medycyny estetycznej. W związku z brakiem uregulowań prawnych dotyczących poziomu umiejętności i wiedzy, jakie powinien posiadać lekarz wykonujący zabiegi medycyny kosmetycznej, możliwe jest podjęcie pracy na tym zawodzie po ukończeniu nie tylko studiów III roku, ale także kilkudniowego szkolenia, są zwykle prowadzone przez producenta lub dystrybutora sprzętu i preparatów stosowanych podczas leczenia.

Medycyna estetyczna – ciągły rozwój walki o piękny wygląd

Warto wiedzieć, że medycyna kosmetyczna w najprostszym znaczeniu to walka z ewentualnymi oznakami starzenia, a także leczenie defektów związanych ze wspomnianym procesem starzenia. W tym celu omawiane dziedziny medycyny wykorzystują wiedzę z zakresu chirurgii plastycznej, chirurgii, dermatologii, anestezjologii i innych pokrewnych dyscyplin.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że chirurgia plastyczna jest mniej inwazyjna i bezpieczniejsza niż chirurgia plastyczna. Przede wszystkim nie jest używany. Skalpel. Zadaniem metody stosowanej przez profesjonalistów jest nie tylko odmładzanie skóry, ale także usuwanie blizn oraz usuwanie defektów i zmarszczek. W przypadku równej płci oznaki starzenia przyczyniają się do obniżenia samooceny. Rozwój w omawianym obszarze umożliwił uzyskanie zadowalających efektów kosmetycznych bez uciekania się do chirurgii plastycznej. Również, jeśli zabiegi zostaną rozpoczęte stosunkowo wcześnie, jest duża szansa, że będą miały pozytywny wpływ na skórę.

Co nam daje medycyna estetyczna?

Warto wiedzieć, że zabiegi medycyny estetycznej spowalniają wspomniane powyżej procesy starzenia, a także redukują znamiona, przebarwienia i siniaki. Omawiany dział medycyny kosmetycznej oferuje takie zabiegi jak lifting wolumetryczny, korekcja blizn, napinanie skóry, terapia igłowa, peelingi medyczne, powiększanie i konturowanie ust oraz korekty. Korekcja i wypełnienie zmarszczek imitujących. Wszystkie te zabiegi znacząco poprawiają samoocenę i jakość życia kobiet i mężczyzn.

Zabiegi lekami kosmetycznymi polecane są głównie osobom, których celem jest niwelowanie skutków i oznak starzenia się skóry. Należy jednak zauważyć, że skuteczność poszczególnych zabiegów w omawianym zawodzie medycznym może mieć różne wskazania. Pierwszym krokiem jest pobudzenie skóry do wzmożonej regeneracji, zapobiegając tym samym procesom starzenia. Zaleca się stosowanie leków kosmetycznych w przypadku: cellulitu, rozstępów, blizn pooperacyjnych, blizn potrądzikowych, zmarszczek mimicznych, matowej, wiotkiej i suchej skóry.

To również wiele innych możliwości. Sam kwas hialuronowy pozwala m.in. na modelowanie ust i piersi, odżywanie skóry, czy poprawę jędrności. Zabiegi z kwasem hialuronowym są popularne, ponieważ są mało inwazyjne i nie powodują powikłań.. Z kolei laserowe usuwanie rozstępów pozwala nam na poczucie, że powrót do formy po ciąży będzie jeszcze łatwiejszy, a osoby z efektem jo-jo nie ustaną w walce o piękną figurę, gdyż rozstępy powodowane przez wahania wagi znikną w mgnieniu oka. Natomiast toksyna botulinowa pozwoli nam wygładzić zmarszczki i długo cieszyć się młodzieńczą twarzą. Innym przykładem może być jeszcze mezoterapia, która jest doskonałym sposobem zwalczania wszelkich niedoskonałości skóry. Zabiegi estetyczne mają poprawiać komfort naszego życia i dawać motywację do dbania o siebie.

Ponadto należy zauważyć, że omówiono szeroką gamę urządzeń i zabiegów stosowanych przez kliniki medycyny kosmetycznej, co oznacza, że w dzisiejszych czasach odmładzania skóry może poddać się prawie każdy. Z kolei konsekwentnie wykonywane i precyzyjnie dobrane zabiegi pozwalają na znaczne przedłużenie zdrowego wyglądu skóry.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zdrowie

DDD -Syndrom Dorosłych Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych

DDD – Syndrom Dorosłych Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych Czy nasze dzieciństwo wpływa na to jakimi jesteśmy ludźmi gdy dorośniemy? Oczywiście, że tak. Coraz więcej pacjentów gabinetów psychologicznych słyszy diagnozę jaką jest syndrom dorosłego dziecka z rodziny dysfunkcyjnej. DDD cechuje się problemami w radzeniu sobie z emocjami, problemami w tworzeniu związków oraz z brakiem poczucia bezpieczeństwa. Jak […]

Read More